info@isinbizden.net

444 96 96

Doğru adayı nasıl seçersiniz?

İyi bir girişimci, iddialı bir firma sahibi olsanız bile başarıyla yönetmekte zorlanacağınız bazı durumlar olabilir. Ekip kurma ve yönetme meselesi, zorlanacağınız alanlardan biridir. İnsan kaynakları yönetimine dayanan bir öz geçmişe sahip değilseniz aday değerlendirme ve işe alım süreçleriniz biraz sancılı olabilir. Oysa bazı küçük detaylara dikkat ettiğiniz takdirde iş alma süreçleriniz pratik ve kolay ilerleyecektir. İşte işe alma süreçlerinizi kolaylaştıracak, doğru adayı seçmenizi sağlayacak tüyolar:

  • Sezgilerinize Güvenin

İş dünyası mantığınızla ilerlemeniz gereken bir dünyadır. En azından çoğunlukla… Ancak ekip seçme süreci, bunun dışında kalır. Ekibiniz için aday değerlendirir ve seçerken, adayın role uygunluğunun yanı sıra enerjisini de doğru değerlendirebilmeniz gerekir. Enerjisi ekibin geneli ile uyumlu adaylarla çalışmak daha keyifli ve kolay olur. Bazı durumlarda karşınızdaki adayın deneyimleri rol için yetersiz kalabilir ancak çalışma enerjisi ve öz güveninden etkilenirsiniz. Kimi durumlarda da harika bir özgeçmişe rağmen uyuşmayan bir enerji frekansına rastlarsınız. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda sezgilerinize güvenmeniz doğru kararı almanızı sağlayacaktır.

  • İş Tanımını Açıkça Belirleyin.

İşe alma süreçlerinde gelen öz geçmişleri değerlendirmek çok zaman alır. Genel bir iş ilanı yayınladığınızda veya role dair kriterleri net olarak tanımlayamadığınızda çok geniş çerçevede, yoğun başvurularla karşılaşırsınız. Tüm bu başvurular içinde doğru adayları seçmek ve elemek zaman alacaktır. Oysa ki iş tanımını ana hatları ile çizdiğinizde, başvuruya cevaplanması zorunlu ön eleme soruları eklediğinizde, daha az ama daha uygun adayların başvurmasını sağlarsınız.

  • Sadece Geçmişe Değil, Geleceğe De Odaklanın.

Adaylarla görüşürken geçmişe yönelik soruların yanı sıra, geleceğe yönelik sorulara da odaklanın. Geçmişe yönelik planlarını, vizyonunu ve heveslerini öğrenmeye çalışın. Tutkuları ve hedefleri olan bireylerle çalışmak size de ekibinize de çok şey katacaktır. Ekibinizdeki bireyler açık fikirli, vizyoner ve heyecanlı olduğu sürece amaç ve hedefleriniz de büyük olur.

  • Profesyonel Destek Alın.

Koşullarınız uygunsa tüm bu süreçlerle tek başınıza uğraşmak yerine aday seçme ve yerleştirme konularında uzman desteği alabilirsiniz. Yeni kurulan ya da kuruluş aşamasında olan firmalarda bu süreçte dışardan destek almanız zordur ancak olanaklarınız buna elveriyorsa faydalanmanızı öneririz. İnsan kaynakları danışmanlık firmaları aday seçme ve değerlendirme konularında uzman oldukları için süreç yönetimini onlara teslim ederek daha hızlı aşama kaydedersiniz. Ayrıca tüm bu süreçlerle uğraşmak zorunda kalmadığınız için diğer işlerinize odaklanmanız daha kolay olacaktır. Firma Kuruyorum olarak sizi, işinize en uygun insan kaynakları firmaları ile buluşturuyor, iş süreçlerinizi kolaylaştırıyor, zamanı etkin biçimde kullanmanıza yardımcı oluyoruz. Firma Kuruyorum’ un bünyesinde bulunan insan kaynakları firmaları ile siz de hemen tanışın, en doğru adayı ekibinize katarak başarılarınızı katlayın.

İşe Alım Sürecinde Soruların Önemi

Sorular bir insanı tanımamızı sağlayan cevapların oluşmasını sağlar. Özellikle bu sorular doğru bir adayın seçilmesi konusunda çok büyük bir öneme sahiptir. Soruların bu yüzden ezberci bir yaklaşımla değil, işe başvuran adayın her bir düşüncesini ve fikrini ortaya dökebilecek bir şekilde ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu yüzden, kimi zaman özel, kimi zamanda iş motivasyonuna yönelik sorular yöneltilerek istenilen cevap alınabilmektedir.

  • Bu gönderiyi paylaş